Archiwum luty 2009


polska 
lut 26 2009 Wsparcie dla gliwickiego opla
Komentarze: 1

Spis firm z branży motoryzacyjnej proszącej o wsparcie finansowe rządu jest coraz więcej właśnie o takie wsparcie poprosiła Gliwicka spółka GM. Firma która dotkliwie  odczuwa skutki kryzysu.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej działacze Gliwickiej "Solidarności" z fabryki Opla podkreślali, że choć oficjalnie nie było mowy o tym, by przyszłość gliwickiego zakładu była zagrożona w związku z postępującym kryzysem, redukcją zamówień i zatrudnienia, jednak jest wiele powodów do niepokoju.

"Wsparcie rządu jest niezbędne. Chcemy, by rząd oficjalnie zapytał władze GM w Europie i USA, co dalej z gliwickim Oplem - czy przyszłość zakładu jest zagrożona i czy fabryka przetrwa. Potrzebne są też działania, które zapewnią utrzymanie zakładu przy życiu" - mówił rzecznik Solidarnośći w zakładzie Opla w Gliwicach.

Związkowcy chcieliby m.in. gwarancji rządowych, dzięki którym niezagrożone byłoby przygotowanie i wdrożenie do produkcji w fabryce nowego modelu Opla. Zgodnie z planem, produkcja w Gliwicach nowego modelu Astry (To już czarta generacja tego modelu.) ma ona zacząć się jesienią. Wartość potrzebnych gwarancji finansowych dla fabryki związkowcy oceniają na ok. 0.5 Mld złotych.

Należy pamietać że fabryka ta jest motoryem napędowym a wraz z redukcja zamówień spada również zatrudnienie w mniejszych fabrykach (producenci podzespołów), firmach usługowych (pralnie wodne, firmy budowlane, firmy IT) produkujacych lub wykonujacych usługi dla Gliwickiej fabryki GM

industrystock : :
lut 10 2009 zwolnienia w GM
Komentarze: 0

GM zmaga  się ze skutkami kryzysu poinformował we wtorek jako czasowy lek na problemy finansowe podobnie jak inni producenci podjął decyzje o zwolnieniu około 10 tys osób. ,

<!-- onet('adsGet1','main2-box') //--> <!-- onet('adsGet2') //-->

Tylko w USA , gdzie personel ten liczy około 29,5 tys. ludzi, redukcja ma objąć około 3400miejsc pracy.


 

GM informuje również, że z dniem 1 maja zmniejszy wynagrodzenia większości swych pracowników administracyjno-biurowych, przy czym w przypadku pracowników szczebla kierowniczego będzie to 10 proc., a pozostałych od 3 do 7 proc. Obniżki będą obowiązywać co najmniej do końca bieżącego roku, kiedy to zostanie dokonany ich przegląd.

 

industrystock : :
lut 09 2009 Nissan - redukcja etatów
Komentarze: 3

 

W ostatnim kwartale 2008 roku firma zanotowała 20-procentowy spadek sprzedaży, to właśnie ten czynnik popchnął zarząd do tak radykalnych środków jak redukcja etatów.Firma zanotowała straty po raz pierwszy od 14 lat, firma spodziewa się około 2 milionów strad w ubiegłym roku rozliczeniowym (kończy się on w marcu)

Spełniają się najgorsze wyobrażenia o kryzysie - powiedział Carlos Ghosn, przedstawiciel Nissana. - Branża motoryzacyjna pogrążyła sie w chaosie, nie jesteśmy wyjątkiem.

Firma zatrudnia prawie 4 tysiące osób w Wielkiej Brytanii. Według nieoficjalnych danych ponad tysiąc brytyjskich pracowników ma wkrótce stracić pracę. Zatrudnienie w całym koncernie zmniejszy się z 235 tysięcy do 215 tysięcy etatów. Branża motoryzacyjna wpada w coraz większy kryzys a dno recesji wydaje się być jeszcze daleko.

industrystock : :
lut 04 2009 Przemysł
Komentarze: 0

Analitycy  przewidują dla branży motoryzacyjnej dalszy spadek produkcji i sprzedaży w I kwartale 2009 r. Oznacza to brak realnych możliwości aby przemysł motoryzacyjny wyszedł z kryzysu w ciągu najbliższych miesięcy a nawet sugeruje pogrążanie sie tego sektora gospodarki w jeszcze większym kryzysie. Szacuje się, że produkcja samochodów w Ameryce Północnej w pierwszym kwartale 2009spadnie aż o 38 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Sprzedaż jednostkowa spadnie zaś w tym roku do 11,6 miliona sztuk. Zdaniem analityków pierwszy kwartał powinien wyglądać tak jak przewidywali go analitycy z SAAR  zakładała on wyniki na poziomie 10,3 miliona sztuk. Kolejne miesiące mogą jednak przynieść niewielką poprawę przewiduje się, że w średniej perspektywie czasowej sprzedaż utrzyma się na umiarkowanym poziomie, osiągając szczyt w przedziale pomiędzy 15,5 a 16 milionów sztuk.

industrystock : :
polska 
lut 02 2009 VW Poznań wstrzymał produkcje
Komentarze: 1

Poznańskie zakłady Volkswagena od dziś na trzy dni wstrzymały produkcję. Ma to związek ze spadkiem zamówień na samochody.

<!-- onet('adsGet1','main2-box') //--> <!-- onet('adsGet2') //--> Jak poinformował rzecznik prasowy spółki Volkswagen Poznań Piotr Danielewicz, spółka zaplanowała 8 dni przestoju w najbliższym półroczu. "My nie produkujemy aut 'do magazynów', tylko na zamówienie konkretnych klientów. Ze względu na spadek popytu musimy wstrzymać produkcję. Porozumienie zawarte ze związkiem zawodowym zakłada utrzymanie miejsc pracy stałej załogi Volkswagena oraz nieingerowanie w wynagrodzenie zasadnicze pracowników. Dni przestoju zaplanowano na ten tydzień od poniedziałku do środy oraz dni od 23 do 27 lutego" mówi  Piotr Danielewicz.
Ze względu na kryzys firma Volkswagen Polska nie przedłuży umów z pracownikami z agencji pracy tymczasowej. Dyrekcja tłumaczy swoja decyzje kryzysem na rynku motoryzacyjnym. Pracownicy w czasie przestojów w produkcji  będą brali zaległe urlopy. Aktualnie w Poznańskich zakładach Volkswagen pracuje około 6 tys. osób. Dziennie zakłady produkują ok. 600 pojazdów.

industrystock : :