Kategoria

Ameryka, strona 2


gru 07 2008 GM pozbywa się swojej spółki w Polsce
Komentarze: 0
 
 
Kryzys w branży motoryzacyjnej zmusiła największy amerykański koncern General Motors do szukania gotówki - donosi "Rzeczpospolita". Aktualnie szuka on chętnego na udziały w firmie Masterlease.

<!-- onet('adsGet1','main2-box') //--> <!-- onet('adsGet2') //--> General Motors to wiodący producent samochodów na świecie a zarazem jeden z koncernów samochodowych z tzw. wielkiej trójki z Detroit, która z powodu problemów z płynnością finansową  stara się o pomoc rządu USA. Jednak GM stara się jednocześnie ratować na własną rękę. Zarząd spółki podjął decyzję o sprzedaży udziałów w Masterlease, który zajmuje się leasingiem aut i zarządzaniem flotami samochodów. Firma działa w 17 krajach świata, ale w Europie Środkowo-Wschodniej tylko w Polsce. Wyprzedaż spółek rozpoczyna fale pozbywania sie udziałów w Europejskich rynkach i skupienie sie na rynku Amerykańskim, taki warunek postawiła komisja senacka przed przyznaniem dofinansowania.

Konrad Karpowicz, członek zarządu i dyrektor handlowy Masterlease Polska przyznaje że są prowadzone rozmowy jednak o szczegółach tranzakcji nie chce  mówić.

Masterlease Polska zarządza aktualnie  flotą składającą się z ok. 24 tys. pojazdów, co daje firmie pierwszą pozycję na naszym rynku.  Jednak z perspektywy rynku leasingowego jest firmą średniej wielkości.
gru 01 2008 Saab i Volvo - problemy w Szwecji
Komentarze: 0

GM i Ford chcą poprawić finanse obu marek przed ich oczekiwaną sprzedażą. Oba koncerny z Detroit szukają za wszelką cenę gotówki, jak wcześniej pisałem oba stoją przed poważna grożba bankructwa. Prezes Volvo Stephen Odell i dyrektor zarządzający Saaba Jan-Ake Jonsson rozmawiali na osobnych spotkaniach o możliwości finansowego wsparcia ze szwedzkim rządem.
Część amerykańskich kongresmanów chciałaby gwarancji, że pieniądze podatników nie pójdą na subsydia dla rozległej działalności koncernów za oceanem dlatego też zarówno GM jak i Ford będą zapewniać o planie sprzedaży zagranicznych spółek.
Ford, GM i Chrysler rozważają wszystkie dostępne opcje finansowe, aby uniknąć składania wniosków o ochronę przed wierzycielami w ramach upadłości. Koncerny ostrzegają, że załamałoby to produkcję samochodów.
Szwedzki rząd rozważa udzielenie Saabowi i Volvo gwarancji lub bezpośrednich pożyczek o wartości 2 mld koron szwedzkich (248 mln dolarów),jednak sprawa jest otwarta komentują szwedzcy obserwatorzy.

lis 27 2008 Porsche rezygnuje z zakupu akcji VW
Komentarze: 0

Serwis internetowy Leftlanenews informuje, że prezes Porsche w swoim komunikacji ogłosił, że na  chwile obecną  jego firma wstrzymuje się z nabywaniem nowych akcji i Volkswagena.
Wendelin Wiedeking (prezes Porsche) stwierdził, że powodem  takiego kroku są przesadnie wysokie ceny akcji Volkswagena oraz niższa sprzedaż nowych modeli Porsche od zakładanej. Spadek zainteresowania na samochody porsche  jest szczególnie wyraźny w Ameryce – najważniejszym rynku dla koncernu. Jednak nie oznacza to całkowitej rezygnacji z posiadania pakietu wiekszościowego Volkswagena odkłada jednak te plany na przyszły rok.

lis 22 2008 General Motors rozważa możliwość bankructwa...
Komentarze: 0

Legendarny koncern GM  rozważa możliwość ogłoszenia bankructwa. Rada dyrektorów tego  koncernu samochodowego  rozważa "wszystkie opcje" łącznie z możliwością bankructwa - poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal" na swojej stronie internetowej.

Stanowisko zarządu pozostaje w sprzeczności z oświadczeniami Ricka Wagonera (dyrektora generalnego koncernu), który niedawno zapewniał Kongres, że bankructwo firmy nie wchodzi w grę.

 Rzecznik prasowy koncernu oświadczył dziennikowi, że dyrekcja firmy uczyni wszystko co możliwe aby uniknąć bankructwa.

Trudności przeżywają łącznie 3 amerykańskie koncerny motoryzacyjne wspomniany już Genaral Motors, Chrysler i Ford. Łącznie zaapelowały one do kongresu stanów zjednoczonych o 25 mld.

Propozycja przejęcia Opla (europejskiej części GM) przez spółkę produkującej Baterie Słoneczne (solarsun) pozostaje jak narazie bez echa.

lis 11 2008 Dalszy ciąg problemów amerykańskiego przemysłu...
Komentarze: 1

 

Obecny prezydent USA George Bush zaznaczył, że zaaprobuje przygotowaną przez demokratów szeroko zakrojoną pomoc dla sektora samochodowego, jeśli Obama i większość demokratyczna w Kongresie będą gotowi wycofać sprzeciw wobec zezwolenia na wolny handel z Kolumbią. Kolumbia jako największy producent kokainy na świecie dostała embargo do czasu gdy nie upora się z problemami karteli narkotykowych. Podpisanie dokumentu o zezwoleniu wolnego handlu z Kuba był jednym z ostatnich projektów ustępującego w styczniu prezydenta.
Prezydent pełniący swoje funkcje obecnie jest przeciwny dofinansowaniu sektora motoryzacyjnego jak twierdzi jest to sprzeczne z zasadami wolnego rynku który wyznaje partia Republikańska/ Podkreśla on, że jego partia dopiero co z ciężkim sercem przegłosowała pakiet ratunkowy dla banków. Producenci samochodów wpadli ostatnio w poważne tarapaty finansowe. Tymczasem przyjęty niedawno przez rząd i Kongres pakiet ratunkowy dla amerykańskiej gospodarki dotyczy jedynie sektora finansowego.A spis firm z sektora motoryzacyjnego zagrożonych upadkiem jest duży a rozpoczyna go upadający moloch GM który w razie bankructwa pociągnie za sobą dużo wielkich i małych spółek.
Natomiast demokraci twierdzą, że pomoc rządowa powinna być przeznaczona także branży motoryzacyjnej, a w szczególności trójki która odgrywa największa role na Amerykańskim rynku czyli GM, Chrysler i Ford. Akcje spółki GM potaniały ostatnio o przeszło jedna piątą, a cena przypomina tą 1946 roku.

Sektor motoryzacyjny na całym świecie przeżywa problemy jednak w Europie czy Azji nie są one tak widoczne jak w stanach. Motoryzacja w Anglii, czy w Niemczech mimo ze w ostatnim kwartale przyniosła straty, jednak w skali roku te spółki są dalej na plusie.